Viimase paari aasta jooksul on üle maailma hüppeliselt kasvanud inimeste arv, kes on endale ise koju, suvilasse, matkabussi või jahile LiFePo4 aku ehitanud. Kui Sa oled enda tarbeks akupanga koostamist kaalunud ning võrrelnud isetegemise ja valmislahenduse hindasid, oled Sa kindlasti aru saanud miks see nii on.

Off-Grid süsteemi üks kulukamaid komponenti on läbi aegade olnud akupank. Eriti kui tegemist on Liitiumakuga. Hinnad suurusjärgus 1000€ 1kWh eest on vägagi tavalised ning tihtipeale ei sisalda need hinnad füüsilist paigaldust ega seadistust.

Tihtipeale kuulen ma kommentaare nagu “Liitiumaku peale pole mõtet mõeldagi, pliiaku/geelaku/AGM on palju odavam.” Kuid tegelikult kui hakata pliiakude ja liitiumakude võimekust, mahutavust ja eluiga siis on see paljudele üllatuseks kui palju pliiakusid on vaja “ära kasutada” et saada ühe liitiumakuga võrdväärne võimekus. Lisa siia fakt et liitiumaku on samaväärsest pliiakust ligi 60% kergema kaaluga ning saad aru miks liitiumaku sedavõrd populaarsust kogub.

Miks siis paljud inimesed ei tihka oma olemasolevate ja ka uute elektritootmise süsteemidega pliiakudelt liitiumile üle minna?

Mõned võimalikud põhjused oleksid:

  1. Hirm tundmatuse ees
  2. Teadmiste puudulikkus
  3. Arvamus et isetehtud aku ei ole nii hea kui ostetud valmislahendus
  4. Hirmujutud ebakvaliteetsetest elementidest
  5. Mure turvalisuse pärast

Käesoleva artikliga üritaksin aidata ülaltoodud murekohti siluda ja loodetavasti veidi mõtteainet pakkuda.

KAS MA TÕESTI PEAN TEADMA MIDA MA TEEN?

Kui mõtlema hakata siis vaid kümmekond aastat tagasi käis kogu energiasalvestite ehitamine pliiakudel ning ei vajanud eriteadmisi. Kas siis tehnoloogia on selle ajaga sedavõrd palju muutunud?

Lühike vastus on: “Jah! On küll”

Kui Sa soovid omale LiFePo4 akut või akupanka ehitada siis sa pead kindlasti teadma mida Sa teed. Sa ei pea olema professionaal või tasemetunnistusega elektrik kuid on kindlad baasteadmised mis Sul olemas peavad olema.

HIRM TUNDMATUSE EES

See punkt käib käsikäes järgmise punktiga “Teadmiste puudulikkus” milles peagi räägin.

Probleem on selles et Sa ei teagi, mida Sa ei tea. Sellepärast pead Sa kulutama mõned tunnid selleks et oma teadmine LiFePo4 elementide ja akude osas tuua tasemele mis võimaldaks jagu saada hirmus tundmatuse ees.

TEADMISTE PUUDULIKKUS

LiFePo4 akude ehitamise kohta on Internetis tohutus koguses materjale saadaval. Alates Youtube videotest ja lõpetades blogide ja teaduslike dokumentidega. Paraku küll on need materjalid valdavalt Inglisekeelsed. Kuid pole hullu, õnneks on tänapäeva veebisirvijad piisavalt nutikad et suudavad teksti ringi tõlkida mõnda sellisesse keelde millest on lihtsam aru saada.

Mõte on selles, et infot on METSIKULT.

Kuidas siis selles inforägastikus orienteeruda ja endale vajalik välja sõeluda?

Toon järgnevalt ära peamised teemad, millega võiks tutvust teha:

  1. Millest LiFePo4 aku koosneb? See tähendab, mis komponente ja jubinaid Sa ostma peaksid, et peale nende kokku ladumist oleks Sul toimiv ja ohutu aku?
  2. Uute LiFePo4 elementide tasakaalustamine (Inglisekeelseks väljendiks “Top Balancing”)
  3. Aku füüsiline koostamine. Kuidas elemente ühendada, BMSi paigaldada, kogu akupanka tema lõplikku asukohta paigutada ja toestada.
  4. BMSi ühendamine, seadistamine ja testimine.
  5. Milliseid tööriistu vaja on?

Ning kogu oma infohankimise protsessi käigus sea oma kõrgeimaks prioriteediks valmiva aku turvalisus.

ARVAMUS ET ISETEHTUD AKU EI OLE NII HEA KUI OSTETUD VALMISLAHENDUS

Mina usun, ja tegelikult ka tean, et pole ühtki põhjust miks Sinu isetehtud aku ei võiks olla igas mõtte sama hea ja turvaline kui ostetud lahendus. Või isegi parem! Siinkohal eeldan ma, et Sa ei hoia kokku kasutatavate materjalide kvaliteedi pealt.

Sinu aku ei pruugi välja näha väga uhke ja vuntsitud kuid see ei ole oluline. Oluline on see kui hoolsalt Sa aku koostasid, mis komponente kasutasid, kuidas Sa oma aku eest edaspidi hoolt kannad ning mis kõige tähtsam – kas Su aku teeb seda, mida Sa temast vajad? Näiteks kas Sa saad tänu oma akule üle elada ootamatud voolukatkestused, kõrge elektrihinnaga tunnid ning poolepäevase vihmasaju enne kui päike taas Su paneelidele paistma hakkab.

HIRMUJUTUD EBAKVALITEETSETEST ELEMENTIDEST

See on täiesti aktuaalne teema. Kui Sa soovid omale ehitada 12V 280Ah akut siis tähendab see ühte nelja elemendilist tellimust. S pead välja valima selle ühe müüja tuhandete pakkujate seast Aliexpressist, Ebayst või Amazonist. Kuidas Sa peaksidki suutma neil pakkujatel vahet teha et just see usaldusväärne välja selgitada kes Sulle ebakvaliteetseid elemente ei saadaks? Neil kõigil on tutvustuses ilusad pildid suurtest tehastest kus töölised hoolikalt elemente testivad.

Minu soovitus on lugeda erinevatest foorumitest inimeste reaalseid kogemusi erinevate müüjatega. Ära usalda müügiplatvormi siseseid review’sid vaid vali müüja kelle kohta on korduvalt ja korduvalt positiivseid hinnanguid neutraalsetes suhtluskeskkondades.

MURE TURVALISUSE PÄRAST

Ka see on aktuaalne punkt mida tuleks täie tõsidusega võtta. Aga igaüks on suuteline õppima kuidas 12V, 24V või 48V liFePo4 akuga ringi käia ning kuidas turvaliselt kogu akusüsteemi kokku panna ja kasutusele võtta. Nagu elus tihti ette tuleb on hirm teadmatuse ees sageli kõige hirmutavam. Kuid mõttega tehtud uurimustööga oled Sa suuteline ennast elektrilise ohutuse osas piisavalt kurssi viima et riske maandada.

Pea meeles et akut ehitades töötad Sa alalisvooluga (DC) mis on madalate pingete juures ohutum kui vahelduvvool (AC).

Millised on peamised võimalikud ohud LiFePo4 aku koostamisel?

  1. Aku keemia võib välja lekkida
  2. Pisikesed sulametalli tükid võivad Sulle silma lennata
  3. Lühis võib põhjustada tulekahju

Kuidas nende võimalike ohtudega hakkama saada ja neist mööda saada?

Hari ennast – taaskord, Youtube, Google, Blogid ja Foorumid on Sinu sõbrad.

Mõned teemad, mida uurida ja otsida:

  • Sa pead teadma millist kaitsevarustust kasutada akude koostamisel ja testimisel
  • Kuidas vältida lühiste teket
  • Milliseid tööriistu kasutada. Ürita hankida maksimaalselt isoleeritud tööriistad – tavaliselt elektrike tööks mõeldud. Eriti juhul kui tööriistadega ringi käimine üldiselt ei ole Sinu jaoks igapäevane.
  • Kuidas kontrollida LiFePo4 elemente, tuvastada vigastusi ja kemikaali leket.
  • Mida teha kui Sinu akuelement lekib
  • Kuidas ära hoida elektrilisi tulekahjusid
  • Kuidas turvaliselt ja efektiivselt elektrilisi tulekahjusid kustutada ning mis laadi tuleohutusvahendid peaksid Sul käepärast olema.

Kokku võtvalt, on omajagu asju mida Sa peaksid teadma enne LiFePo4 aku koostamist(teiste liitiumil baseeruvate akude puhul veelgi enam) kuid kõik need teadmised on õpitavad.