Uued akuga varustatud päikesepargid võimaldavad kodumajapidamistel eratootjatel müüa võrku odava elektri tundidel kogutud päikeseenergiat siis, kui börsihinnad kõige kõrgemal on. Enamgi veel, sinna saab odavatel tundidel koguda elektrit ka võrgust.
Päikesepaneelid on küll tore lahendus, aga majanduslikult pole neid seni tihti kõige tõhusamalt tööle panna osatud. Enamik päikselisi tunde oleme tööjuures kodust eemal, aga pere hommikuseks tegutsemiseks ja õhtul pesupesemiseks tuleb ikkagi tihti võrgust elektrit juurde osta. Päeval, kui päike kõrgelt paistab, müüme aga nii toodetud elektri odava hinnaga teistele ära.
Seda olukorda kirjeldab selgelt juuresolev graafik.
Nüüd on Eestis saadaval aga juba ka spetsiaalse akuga varustatud päikesepargid, mis päikeseenergiat salvestavad. See võimaldab energiatarbimist ja -tootmist paremini optimeerida.
Odaval ajal salvestab, tipuhinnaga müüb
Salvestatud energiat saab kasutada öösel või pilvise ilmaga, mil päikeseenergiat ei toodeta.
Tänu salvestusvõimekusele ei ole enam niivõrd oluline, et päikeseenergia tootmine ja tarbimine langeksid ajaliselt kokku. See annab suurema sõltumatuse energiavarudest, kuna nii saab oma energiatarbimist vastavalt vajadusele reguleerida. Samuti on see kasulik elektrikatkestuste puhul, kuna salvestatud energia abil saad tagada oma majapidamisele elektrienergia kättesaadavuse.
Kui üleval toodud kaameli tüüpi elektrihinna graafiku puhul müüakse lõviosa elektrist võrku just kõige odavamate hindadega, siis akupangaga päikesepark võimaldab võrku müüki paremini ajastada. Päeval, odavate elektrihindadega salvestatakse paneelide toodang akudesse ning alles õhtuste tipuhindade ajal müüakse võrku.
See asjaolu võimaldab talviseks perioodiks suvel ettemaksu tekitada tunduvalt võrdsematel tingimustel ning saada oma toodangu eest õiglasemat tasu.
Kuid salvestustehnoloogia võimaldab tegelikult elektritootmist ja -tarbimist optimeerida märksa nutikamalt.
See annab võimaluse kohandada oma energiatarbimist vastavalt turuhindadele. Kui elektrihinnad on madalad, saad osta energiat ka võrgust ja salvestada selle hilisemaks kasutamiseks. Kui aga hinnad on kõrged, saad kasutada salvestatud energiat ise ning müüa seda ka võrku, teenides oma toodetud elektrienergia eest maksimaalselt ettemaksu. See tähendab, et oma energiakulud saab nii veelgi paremini kontrolli all hoida.
Kõrgem elektri müügihind
Kui nüüd mõtleme korraks tagasi varem kirjeldatud tarbimise ja tootmise puhverdamise peale, mille puhul akupangast suur kasu on, koorub sealt välja veel teine võimalik kasutuse stsenaarium.
Sarnaselt eelnevalt kirjeldatud paremale elektri müügihinnale, võimaldab akupangaga päikesepark talvekuudel vastupidi, osta elektrit soodsamalt kui muidu. Börsihinnaga elektripakettide puhul laadides võrgust elektrit akudesse neil tundidel kui hind on kõige soodsam, tarbitakse sisuliselt iga päev elektrit kõige soodsamate tundide hindadega.
Kui aga sealjuures jääb elektrit üle, võib võrgust odava hinnaga akusse laaditud elektri kallitel tundidel hoopis võrku tagasi müüa ja selle peale kena summa teenida.