Kas oled kunagi vitriinis ahvatlevat kringlitükki nähes selles hiljem pettunud kui Sulle ulatatakse pehme, hõrgu kringlitüki asemel kõvaks kuivanud saepurumaitseline brikett? Kas teadsid, et samasugusest olukorrast võid end leida ka akusid soetades?
Igal aastal valmistuvad suured Euroopa edasimüüjad hoolega algavaks hooajaks, tellivad varakult Hiinast akud omale lattu et oleks mida paigaldajatele pakkuda. Akude tootjad reeglina ise aku elemente ei tooda vaid ostavad need sisse elemente tootvatelt ettevõtetelt. Samuti, kui on teada et hooaeg algamas, ostetakse veidi varem (et jõuaks elementidest akud kokku kruvida selleks ajaks kui tellimused saabuma hakkavad) esmased varud elemente omale lattu valmis.
Selleks hetkeks kui aku Euroopa lattu jõuab, on tema sees olev element – ehk see osa mis tegelikult energia salvestamisega tegeleb, juba reeglina minimaalselt 3 kuud vana, enamasti pigem 4-6 kuud.
Euroopa laost Eesti edasimüüja kätte ning sealt edasi lõpptarbija koju ja toimivasse süsteemi jõudmine lisab reeglina julgelt samapalju lisaks. Seega selleks hetkeks kui Sinu “uus” ja uhke akulahendus sisse lülitatakse, võivad Sinu akud olla juba aasta aega vanad.
Võiks ju arvata et mis siis sellest on? Akud ei ole ju tööd teinud. Nad on ju niisama seisnud. Seega pole ju nende töövõime kuidagi muutunud?
Kuid tegelikult juhtub päris mitu halba asja:
- Akuelemendi tootja garantii algab sellest hetkest kui element tehasest välja saadeti. Mitte sellest hetkest kui aku Sinu juures sisse lülitati
- LiFePo4 keemiaga akusid tuleb pikaajalise säilitamise korral iga 3 kuu tagant täis- ja uuesti tühjaks laadida et takistada elementide kasutatava mahu vähenemist.
- LiFePo4 keemiaga akude puhul soovitavad tootjad aku võtta kasutusele mitte hiljem kui pool aastat peale tehasest välja saatmist, vältimaks pikaajalisest seismisest tingitud kvaliteediprobleeme.
- Kõrgepinge akulahenduste puhul, kui akupank koostatakse mitmest jadaühenduses moodulist, on oht et Sulle tarniti mitmest erinevast laost või ka samas laos olnud kuid erinevatel aegadel saabunud partiidest pärit akumoodulid. See aga tähendab et Sinu akupanga töömahu ja -kvaliteedi määrab ära kõige vanem ja kõige rohkem degradeerunud akumoodul.
Seega, kui vajad suvilasse või garaaži väikest akupanka mille puhul kvaliteedi osas võib kiirema tarne nimel järeleandmisi teha – osta kohapealsest laost.
Kui aga oled oma valmivale kõrge energiaklassiga majale “üks kord ja korralikult” energiajuhtimise, varunduskindluse ning kokkuhoiu eesmärgil akupanka lisamas, võta asja rahulikus tempos ning lase omale akud otse tehasest tellida. Akudele ning elementidele on peale märgitud konkreetsed tootmise ajad ning neid kontrollides on võimalik veenduda kas tegemist on tegelikult ka otse tehasest pärit partiiga või erinevates ladudes seisnud kopitusehõnguliste jääkidega.